Before & After School Enrichment

After School Enrichment Programs 2014-15

The Lawton PTA is pleased to continue offering before and after school enrichment programs for our students. Below is  a brief listing of the programs.  For a full listing and to register, complete the registration form (one per student please) and return to the to the school office. A minimum number of students per program are required in order for each program to run. For more details or questions contact the instructor directly along with cc’ing the PTA Co-Coordinators at lawtonenrichment@gmail.com

The two registrations periods are in September and January.

Monday:

  • Unicycle – 1-5 (Session 1), K-5 (Session 2)
  • Drama K-2 (Session 1)
  • Knitting – 1-5
  • Jr. Urban Forest Stewards (Session 2)

Tuesday:

  • Circus Arts/Tumbling –  K-5
  • iPad Lego Animation:  Robots 5
  • Songsterz – K-5

Wednesday:

  • Choir (a.m. class) – 2-5
  • Zumba Kids – K-5
  • Watercolor – K-5
  • Art Adventures – 3-5 Session 1, Art Adventures – K-2 Session 2
  • Run Like the Wind – K-5
  • Creative Coding for Kids -2-5 (2nd grade with prior coding experience)
  • Debate Club

Thursday:

  • Word Magic, Creative Writing – K-5
  • Tennis K-5 (Four 7 week sessions)
  • Clay Art K-5 (Three 8 week sessions)
  • Rhythmic Gymnastics – K-5

Friday:

  • Piano Keyboarding – K-5
  • Drama 3-5 (Session 1)
  • Hip Hop Dance
  • Creative Coding for Kids -2-5 (2nd grade with prior coding experience)

Dates of Classes for the Winter/Spring Session (2nd Session)

Monday Classes:

Unicycle

Instructor: Cheryl Parks – clparks@seattleschools.org
Dates: Session 2 – Feb. 9 – June 1 (14 weeks)
*Date for end of the year performance: Saturday, June 6
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Gym

Knitting

Instructors: Lisa Blau & Deana Metteer – lisablau@comcast.net, deanametteer@yahoo.com
Dates: Session 2 – Feb. 9 – June 1 (14 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Room 107

 Jr. Urban Forest Stewards

Instructors: Kassandra Bradberry, ksbradberry@gmail.com and Barbara Downward
Dates: Session 2 – Feb. 9 – June 1 (14 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Park – will always meet in the Commons first

Tuesday Classes:

Circus Arts/Tumbling

Instructors: Cheryl Parks and Sue Turner – clparks@seattleschools.org, sope@comcast.net
Dates: Session 2 – Feb. 10 – June 2 (14 weeks)
* Date for end of the year performance: Saturday, June 6
Time: 2:50 – 4:30 – Lawton Gym

Songsterz

Instructor: Jennifer SavageCrane – sixfootsavage@hotmail.com
Dates: Session 2 – Feb. 10 – June 2 (15 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Staff Lounge

Dolphin Choir K-2

Instructor: Elaine Cooper – emcooper@seattleschools.org
Dates: Session 2 – Jan. 20 – April 8 (Tuesdays)
April 22 – June 3 (Wednesdays – all grades will start meeting on Wednesdays after spring break
Time: 7:30 – 8:30 a.m. – Room 210

iPad Clay Animation

Instructor: Mujale Chesebuka – admin@cancancancan.com
Dates: Session 2 – Feb. 10 – June 2 (15 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Room 111

Wednesday Classes:

Watercolor

Instructor: Carol McKinney – mckinneycarol@att.net
Dates: Session 2 – Feb. 11 – March 18 (6 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Teacher’s Lounge

Art Adventures

Instructor: Laura Van Horne – lvhlee@yahoo.com
Dates: Session 2 – April 1 – May 27 (8 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Room 111
*No class on early release days

Lawton Choir 3-5

Instructor: Elaine Cooper – emcooper@seattleschools.org
Dates: Session 2 – Wednesdays – Jan. 21 – June 3; Fridays – Jan. 23 – June 5
Time: 7:30 – 8:30 a.m. – Music Room 210 & Commons

Zumba Kids

Instructor: Amie Schumer, Zumba Instructor and Health Coach – amieswayfitness@me.com
Dates:   Session 2 – Feb. 11 – May 27 (14 weeks)
*No classes on early release days
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Commons

Run Like the Wind

Instructor: Kamila Kilayko – kkilayko@yahoo.com
Dates: Session 2 – Feb. 11 – May 27 (13 weeks)
*No classes on early release days
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Gym, trainings will also take place outside.

Creative Coding for Kids

Instructors: Nick Dudley, Natasha Harrington, Alec McGovern – eric@creativecoding4kids.com
Dates: Session 3 – March 11 – May 13 (8 weeks)
*No classes on early release days
Time: 2:50 – 5:00 – Computer Lab

Debateable

Instructors: Julie Fontenot, margot@debateablekids.com
Dates:   Session 2 – Feb. 4 – May 6 (12 weeks)
                *Debate tournament Saturday, May 16th @ Blaine
*No classes on early release days
Time: 2:50 – 4:00 – Room 204

Thursday Classes:

Clay Art

Instructor: Jane Meagher – janelmeagher13@gmail.com
Dates: Session 3 – March 12 – May 7 (8 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Staff Lounge

Word Magic

Instructor: Jennifer SavageCrane – sixfootsavage@hotmail.com
Dates: Session 2 – Feb. 12 – May 28 (15 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Room 111

Tennis

Instructor: Brad Kirkpatrick – bkirkpatrick@playtga.com
Dates:
Session 3 – Feb. 26 – April 9 (7 weeks) – students will be in groups differentiated by age
Session 4 – April 23 – June 4 (7 weeks) – students will be in groups differentiated by age
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Commons

Rhythmic Gymnastics

Instructor: Laura Van Horne – lvhlee@yahoo.com
Dates:   Session 2 – Feb. 19 – May 28 (14 weeks)               
* Dress rehearsal, Tuesday, June 2 – 2:50 – 5:00
* Date for end of the year performance: Saturday, June 6
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Gym

Friday Classes:

Piano Keyboarding

Instructor: Warren Mendes – mendes2000@hotmail.com
Dates: Session 2 – Feb. 6 – May 8 (13 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Library

Hip Hop Dance

Instructor: One on One Athletics – stuart@1on1basketball.com
Dates:  Session 2 – Jan. 16 – March 13 (8 weeks)
Session 3 – March 20 – May 15 (8 weeks)
Time: 2:50 – 4:00 – Lawton Gym

Creative Coding For Kids

Instructors:Nick Dudley, Natasha Harrington, Alec McGovern –eric@creativecoding4kids.com
Dates:  Session 3 – March 13 – May 8 (8 weeks)
Time: 2:50 – 5:00 – Computer Lab

Copyright ©2009 Seattle Public Schools